Blog, Novinky

Ktoré vody sú proti chorobám?

Tropické teploty nás toto leto už poriadne potrápili. Všetci si uvedomujeme, že treba veľa piť. Lenže ako, aby to nášmu organizmu naozaj prospelo? Poradí výživová poradkyňa Ľubica Trnková. Neustále počúvame o dôležitosti pitného režimu. Čo sa deje s ľudským organizmom, pokiaľ sa mu nedostáva dostatočné množstvo tekutín?
Organizmus je na nedostatočný príjem tekutín veľmi citlivý a vyrovnáva sa s ním oveľa ťažšie ako s nedostatkom potravy. Primeraný a pravidelný príjem tekutín je dôležitý pre správne fungovanie organizmu a udržanie zdravia. Ak nedodržiavame pitný režim, riskujeme nepríjemné zdravotné komplikácie. Nedostatok tekutín spôsobuje suchosť slizníc, ospalosť, stratu koncentrácie, bolesti hlavy, ale aj kŕče, triašku, zvýšenú telesnú teplotu či dokonca kolaps. Dehydratácia negatívne vplýva aj na psychiku, postihnutý človek reaguje agresívnejšie a podráždene. Na dehydratáciu sú obzvlášť citlivé deti a seniori. Žltá farba moču je dobrým kontrolórom správneho zavodnenia.

Koľko vody by sme mali v takomto extrémne horúcom počasí vypiť?

V týchto dňoch by sme si mali rozdeliť rovnomerne v priebehu dňa aspoň tri a pol litra. Nedá sa to jednoznačne vyčísliť, závisí od jednotlivca, avšak na liter vyprodukovaného potu treba prijať o štyri poháre vody viac. Piť však odporúčam priebežne, nie nárazovo, až keď pociťujeme smäd. Pitný režim podporujeme aj konzumáciou ovocia či ľahkých polievok, avšak nie krémových či gulášových. Naopak, káva pôsobí močopudne. Sladené nápoje či alkohol smäd tiež neuhasia. Ráno odporúčam vypiť jeden až dva poháre vlažnej vody hneď po zobudení a organizmus pred novým dňom takto jednoducho naštartovať.

Vraj aj nadmerná konzumácia vody môže byť pre organizmus škodlivá. Je to tak?

Áno, je to možné. Rôzne štúdie poukazujú na to, že dlhodobý nadbytočný príjem tekutín môže mať pre organizmus nebezpečné až toxické účinky.

Prečo piť minerálne vody? Aké sú ich výhody?

Najprirodzenejším spôsobom, ako dopĺňať minerály do organizmu, je piť minerálnu vodu, vstrebávanie minerálov je tak až 60 %. Minerálne látky telo stráca práve v lete pri potení. Mnohé sú pre bezchybný chod organizmu nevyhnutné. Medzi minerály dôležité pre telo patria bezpochyby najmä sodík, horčík, vápnik a draslík.

Ako sa rôzne minerálne vody od seba líšia?

Zjednodušene povedané, všetky obsahujú obdobné zloženie minerálov. Rozdielna je však ich koncentrácia. Práve zloženie minerálov a ich podiel robia minerálne vody jedinečnými. Minerálky s obsahom horčíka a vápnika sú ideálne pri zvýšenom strese alebo problémoch s nespavosťou. Zaujímavou skutočnosťou je, že napríklad horčík sa ideálne vstrebáva, ak je v optimálnom pomere s vápnikom – a to 3 : 1 v prospech vápnika. Takéto vody vyvierajú napríklad v oblasti Gemera. Minerálne vody s vyšším odsahom sodíka sú ideálne pri nadmernej fyzickej námahe alebo v extrémnych horúčavách, keď sa telo nadmerne potí. Vody so zásaditým charakterom pozitívne vplývajú na činnosť žalúdočných štiav, čím pôsobia preventívne proti páleniu záhy a žalúdočným problémom.

Môžeme minerálky piť denne?

Počas horúcich dní je pitie minerálok opodstatnené, treba ich však striedať a zároveň dopĺňať inými druhmi nápojov. Ideálne sú nesladené bylinkové čaje, čistá voda.

Na trhu sú aj tzv. dojčenské vody. Sú v niečom iné?

Pitie klasických minerálok neodporúčam u detí mladších než dva roky, pre ne je ideálnym nápojom práve dojčenská voda. Je to pramenitá podzemná voda, ktorá podlieha prísnym kontrolám, nesmie byť chemicky upravená. Jej výhodou je aj nízky obsah dusičnanov.

Veľa ľudí pije vodu z kohútika, iní zase kupujú balenú vodu. Ktorá je lepšia?

Kvalita pitnej vody musí spĺňať normy určené ministerstvom zdravotníctva. Musí byť zdravotne nezávadná a správne chemicky ošetrená. Tu však ide len o garanciu kvality vody, ktorá sa ešte nedostala do trubiek, a teda priamo do domácností. Práve zlý technický stav vodovodných trubiek je častokrát príčinou zníženia kvality vody z vodovodu. Voda z vodovodu je tiež chemickou úpravou ochudobnená o prirodzené minerály.

Je leto, teplé večery lákajú k posedeniu na otvorených terasách. Ľudia si doprajú vychladené čapované pivo… Dá sa však pivom vôbec uhasiť smäd?

Žiaľ, to je mylná predstava. Pivo sa vyznačuje vyšším obsahom kalórií, navyše je studené a sýtené, čo tiež nie je ideálnou kombináciou.

Studené a perlivé nápoje sú teda zlé?

Neodporúčam vychladené a perlivé nápoje. Ľadové nápoje môžu spôsobiť prehriatemu organizmu šok a navyše ich telo horšie vstrebáva. Perlivé zase dráždia sliznicu tráviaceho traktu. Oveľa priaznivejší účinok má vlažný alebo teplý nápoj.

Minerálne vody:

Korytnica: Jej konzumácia sa odporúča pri strate železa, ale aj po zvýšenej fyzickej záťaži.

Budiš: Vhodne dopĺňa dennú potrebu vápnika v prevencii proti osteoporóze, priaznivo pôsobí na tráviaci a dýchací systém, pomáha správnej činnosti obličiek a je účinná pri alergických ochoreniach dýchacích ciest.

Gemerka: Optimálne dopĺňa dennú potrebu životne dôležitých minerálov vápnika a horčíka v optimálnom pomere 3 : 1, čím pomáha zvládať každodenný stres, únavu a vracia rovnováhu do života.

Fatra: Upravuje zvýšený obsah žalúdočnej kyseliny a neutralizuje vnútorné prostredie žalúdka. Pomáha ako prevencia pri pálení záhy a dopĺňa chýbajúce minerálne látky do organizmu.

Mitická: Má priaznivý účinok pri poruchách zažívacieho traktu, slúži na prevenciu osteoporózy.

Ľubovnianka: Vďaka vysokej koncentrácii prírodného horčíka pôsobí priaznivo na srdce, zmierňuje bolesti hlavy a stavy podráždenia a uvoľňuje cievy.

Baldovská: Je vhodná pri niektorých žalúdočných a črevných chorobách, aj pri ochoreniach žlčových, obličkových či močových ciest.

Sulinka: Pomáha odbúravať z tela alkohol a stabilizuje žalúdok.

Salvator: Vhodná pri žalúdočných a črevných chorobách, pri poruchách látkovej výmeny, pri cukrovke, dne a pri náchylnosti na tvorbu kamienkov v močových cestách.

Pramenité vody:

Rajec: Pramenitá voda, je vhodná ako základ pitného režimu.

Zlatá studňa: Ideálna na pravidelný pitný režim dojčiat, detí i dospelých.

Lucka: Vďaka nízkemu obsahu sodíka, optimálnemu množstvu vápnika a horčíka, ale hlavne vďaka nízkej mineralizácii, je ideálna pre pitný režim dojčiat, detí i dospelých.

Drobček: Blahodarne vplýva na nervový systém a reguluje činnosť buniek. Pôsobí protialergicky, antitoxicky a má protisklerotický účinok.

Bonaqua: Pramenitá voda, obsahuje vyvážené množstvo minerálov, nezaťažuje ľudský organizmus, a preto je vhodná na každodenné pitie pre deti aj dospelých.