CELOTELOVÁ, ČIASTOČNÁ KLASICKÁ MASÁŽ
Táto masáž slúži cieľu pomôcť človeku pri zdravotných problémoch a dodať telu i duši pokoj a harmóniu. Hmaty klasickej masáže pomáhajú udržiavať svaly v dobrej kondícii, zlepšujú prekrvenie pokožky, zlepšujú detoxikáciu organizmu a pomáhajú uvoľňovať stuhnuté a bolestivé svalstvo celého tela. Dotyk ako taký pomáha účinne zbavovať telo vnútorného napätia, preto táto masáž pôsobí mimoriadne pozitívne aj na psychiku klienta. Masáž sa vykonáva s použitím masážneho oleja.
Odporúčame pri:
- poruchách pohybového aparátu,
- rekonvalescencii svalov a kĺbov v dôsledku úrazov,
- neurologických ochoreniach,
- odbúravaní stresu
Liečebné účinky:
- prospieva svalovému systému,
- zlepšuje celkový fyzický a psychický stav,
- zlepšuje športovú a pracovnú výkonnosť,
- zlepšuje výživu a prekrvenie tkanív,
- zmierňuje bolesť,
- napomáha odbúravaniu odpadových látok,
- urýchľuje liečenie po zraneniach,
- zlepšuje prekrvenie pokožky, podkožia a svalov,
- pomáha uvoľňovať stuhnuté a bolestivé svaly,
- pozitívne ovplyvňuje nervový systém prostredníctvom receptorov/nervových zakončení, ktoré sú umiestnené pod povrchom kože,
- priaznivo vplýva na vylučovací systém – močový mechúr, obličky a močové cesty,
- urýchľuje tráviace procesy,
- odstraňuje usadeniny v kĺboch a svaloch a zlepšuje ich celkovú hybnosť a pružnosť,
- nepriamo pozitívne vplýva na celkovú harmóniu organizmu, činnosť srdca a dýchania
Kontraindikácie: akútne horúčkovité ochorenia, celková telesná slabosť, hnisavé ochorenia kože a krvácavé stavy, stavy bezprostredne po hlavných jedlách, akútne a chronické zápaly (žlčník, žlčové kamene), krvácavé stavy (žalúdkové a dvanástnikové vredy), zväčšovanie orgánov, (najmä pečene a sleziny), veľké prietrže, zväčšenie hrubého čreva, zápcha (masírujeme až po vyprázdnení), nádorové ochorenia, zápaly žíl, rozsiahle varixy, výrazné poruchy trofiky kože. Ženám nemasírujeme brucho pri zápaloch vnútorných a vonkajších rodidiel, v gravidite a 2 mesiace po nej, pri menštruácii a krvácavých gynekologických ochoreniach.
BANKOVANIE
Stará metóda, ktorá spočíva v prikladaní sklenených baniek s nahriatym vzduchom na odhalenú kožu. Pod bankami sa vytvára podtlak (najprv nahriatie, potom ochladenie vzduchu v nádobe), a týmto mechanizmom nastane nasatie kože a podkožných štruktúr do banky s následnou reflexnou stimuláciou akupunktúrnych bodov s výrazným lokálnym prekrvením (až s možnosťou bodového krvácania). Banky sa nakladajú podľa určitých schém na chrbát, šiju a ramená. Pomáha pri bolestiach chrbtice, kĺbov alebo svalov, ale taktiež pri chronickej bronchitíde a astme, centrálnych a periférnych parézach.
Indikácie: zmiernenie bolesti, zvýšenie cirkulácie krvi a prívodu kyslíka, prekrvenie a okysličenie kritických bodov, odplavenie škodlivín z ich centra.
Kontraindikácie: onkologické ochorenie, lymfedém, varixy dolných končatín, horúčkovité stavy a infekčné ochorenie, miestne zápalové zmeny, nehojace sa rany, zvýšená fragilita kapilár, krvácavé stavy.
LYMFODRENÁŽ KONČATÍN, TRUPU A TVÁRE
Manuálna lymfodrenáž je masážna technika, pri ktorej sa jemnými, pomalými a presne definovanými hmatmi a tlakom pôsobí na povrch tela, čím sa aktivuje pohyb lymfy v lymfatických cievach, ktoré odvádzajú lymfu do zberných lymfatických uzlín.
Lymfa je telová tekutina, ktorá prúdi v lymfatických cievach a kapilárach. Nakoľko sú lymfatické cievy oveľa užšie ako cievy krvné, pohyb lymfy je často spomalený. Lymfatický obeh odvádza z tkanív nahromadenú vodu, produkty metabolizmu, cudzorodé a škodlivé látky a vracia ich do krvi, čím dochádza k zmenšeniu opuchov a telesného objemu vôbec, ako aj k celkovému prečisteniu organizmu. Lymfatické uzliny filtrujú toxíny a cudzorodé látky, uvoľňujú biele krvinky do krvného obehu, a tým aktivujú imunitný systém.
Zdravotné indikácie lymfodrenáže (lymfatickej masáže):
- pooperačné a poúrazové stavy,
- onkologické ochorenia (nie v akútnom štádiu),
- kŕčové žily,
- migrény a bolesti hlavy,
- oslabený imunitný systém,
- artróza,
- dna,
- opuchy.
Kozmetické a preventívne indikácie lymfodrenáže (lymfatickej masáže):
- zmiernenie celulitídy,
- rýchlejšia regenerácia po záťaži,
- časté vírusové a bakteriálne ochorenia,
- pocit ťažkých a unavených nôh,
- prevencia kŕčových žíl,
- po plastických operáciách,
- detoxikácia tela.
Kontraindikácie lymfodrenáže (lymfatickej masáže):
- akútne štádium onkologického ochorenia,
- opuchy spôsobené ochorením srdca, pečene alebo obličiek,
- akútne vírusové alebo bakteriálne ochorenie,
- akútne žilné ochorenie,
- glaukóm,
- hypertenzia,
- horúčka,
- zvýšená funkcia štítnej žľazy,
- astma,
- pľúcne ochorenia,
- poruchy látkovej výmeny.
Odporúčame absolvovať minimálne 3 procedúry za sebou, najideálnejšie obdeň.
REFLEXNÁ MASÁŽ CHODIDIEL
Špeciálna masáž reflexných zón chodidiel s možnosťou pozitívne ovplyvniť svalové napätie chrbticového svalstva, bolesti chrbtice, kĺbov, ale i vnútorných orgánov. Reflexná masáž harmonizuje prúdenie energie v tele a celú jeho činnosť. Týmto sa znovu nastoľuje stratená telesná aj duševná rovnováha, posiľňuje sa imunitný, tráviaci, vylučovací, dýchací, nervový a lymfatický systém.
Podľa toho, ktorá reflexná plôška reaguje nadmerne citlivo, je možné už dopredu určiť tzv. dysfunkčný orgán aj keď jeho porucha sa ešte navonok neprejavila. Takto je možné predchádzať aj skutočne vážnym zdravotným problémom. V niektorých prípadoch, keď sa choroba už konkrétne prejaví môže byť neskoro. Špeciálna masáž reflexných zón chodidiel s efektom uvoľnenia svalového napätia chrbticového svalstva, bolestivosti chrbtice, kĺbov a práce vnútorných orgánov harmonizuje toky energie v tele a celú jeho činnosť.
Kontraindikácie: horúčky a infekčné ochorenia, plesňové ochorenia nôh.
Doporučujeme absolvovať minimalne 2 procedúry.
MEDOVÁ MASÁŽ
Medová masáž silne oživuje celý organizmus a dnes sa úspešne využíva ako súčasť relaxačných procedúr. Po kvalitne vykonanej medovej masáži sa klient cíti ľahko, príjemne, uvoľnene a mierne unavený, pokožka vykazuje známky jemnosti, hladkosti, príjemnej medovej vône a je zamatovo hebká. Sila včelieho medu pôsobí cez pokožku na organizmus prostredníctvom pumpovacích pohybov rúk. Najskôr sa z hĺbky telesných tkanív vysajú usadeniny a jedy, a po tejto očiste sa organizmu dodajú účinné látky z medu. Med svojím detoxikačným pôsobením oslobodzuje celý náš organizmus od usadenín, ktoré sme si doteraz nazbierali zo životného prostredia, potravy či liekov.
Účinky medovej masáže:
- obnovuje prirodzenú detoxikáciu organizmu,
- odstraňuje staré usadeniny a jedov až z hĺbky tkaniva,
- uvoľňuje toxíny z tela,
- podporuje obranyschopnosť organizmu,
- priaznivo ovplyvňuje na vnútorné orgány,
- vhodná pri dlhodobej liečbe antibiotikami,
- oživenie organizmu vyčerpaného stresom a nezdravým životným štýlom,
- vhodná pri vyčerpaní, nervových poruchách,
- vhodná pri ochoreniach kĺbov a reumatizme,
- vhodná pri problémoch s nespavosťou, bolesťami hlavy alebo tráviacimi problémami.
Kontraindikácie
- alergia na med,
- veľmi citlivá pokožka alebo rany a odreniny na tele,
- nádorové ochorenia,
- krvácavé ochorenia ako žalúdočné vredy a pod.,
- vysoký očný tlak (glaukóm),
- trombóza,
- infekčné ochorenia.
Doporučujeme absolvovať minimálne 3 procedúry v danom mesiaci.
Peeling s obsahom soli z Mŕtveho mora
Celotelová masáž a peeling kombinuje soľ z Mŕtveho mora prirodzene bohatú na minerály s upokojujúcimi aromatickými olejmi a bylinnými výťažkami.
Odstraňuje odumreté kožné bunky a pomáha tak čistiť Vašu pokožku. Vďaka stimulácii lymfatického systému dochádza k vylučovaniu toxínov. Masáž je zakončená vlažnou až studenou sprchou, ktorá uľahčí vyplavovanie toxínov z kože a pomáha vyhladzovať tzv. pomarančovú kožu. Následná jemná masáž zlepšuje krvnú cirkuláciu a podporuje prirodzenú hydratáciu kože, zvyšuje jej pružnosť a odolnosť. Výsledkom je viditeľne sviežejšia, hladšia a čistejšia pokožka od hlavy až po päty.
Reflexná masáž
Patrí do skupiny liečebných metód, ktoré sú odvodené z klasickej masáže. Vykonáva sa s cieľom odstrániť chorobné zmeny na koži a tkanivách. Priaznivo pôsobí na nervový systém, ktorý je hlavným riadiacim systémom v organizme človeka. Využíva reflexný oblúk – pri masáži sa dráždia receptory, ktoré prenesú info dostredivými dráhami do mozgu, kde sú spracované. Odstredivými dráhami sa následne dostanú do podkožia, svalov alebo orgánov. Pri dorzálnej zostave sa hmaty vykonávajú prevažne popri chrbtici a v oblasti lopatiek. Na začiatku sa robia dva diagnostické hmaty – pomocou nich sa dá určiť či sú prítomné bolestivé body. Taktiež sa tlakom, ktorý je vyvíjaný palcami a prstami rúk uvoľňujú stuhnuté svaly, zlepšuje sa prekrvenie, upravuje sa funkcia orgánov, zrýchľuje sa metabolizmus…
Kontraindikácie:
Absolútne:
- akútne zápaly tkanív alebo orgánov, ktoré si vyžadujú chirurgické riešenie,
- stavy, ktoré si vyžadujú pokoj na lôžku (akútna dna, IM, respiračná insuficiencia),
- horúčkové stavy,
- infekčné ochorenia,
- nádory, akútne zápaly v povrchových tkanivách.
Relatívne:
- gravidita a menštruácia (vynechávame panvovú zostavu),
- resekcia rebier, pneumotorax, pokročilé štádia Bechterevovej choroby, ťažké kardiovaskulárne ochorenia…
Lávové kamene
Veľmi príjemná relaxačná masáž na spriechodnenie a usmernenie toku energií v meridiánoch a čakrách, čím sa rýchlejšie dosiahne harmónia medzi telom a dušou. Masáž horúcimi lávovými kameňmi patrí medzi najlepšiu terapiu, relaxáciu a regeneráciu organizmu. Táto masáž sa vykonáva pomocou špeciálnych masážnych hmatov a teplých lávových kameňov v súčinnosti masážnych olejov. Kombinácia tepla, dotykov nahriatych lávových kameňov a vône oleja patrí právom ku kráľovnám masáži s blahodarným účinkom a nezabudnuteľným zážitkom. Prenos tepla a jeho energia zlepšuje prenos kyslíka, stimuluje a detoxikuje organizmus, okysličuje tkanivá a má pozitívny efekt na krvný a lymfatický systém.
Účinky masáže lávovými kameňmi:
- celkové uvoľnenie,
- zvýšenie prietoku krvi,
- zníženie krvného tlaku,
- redukcia opuchov,
- zlepšenie imunitného systému,
- uvoľnenie toxických látok,
- okysličenie krvi v žilách,
- zvýšený metabolizmus,
- lokálny analgetický účinok,
- zvýšenie výmeny dýchacích plynov,
- zvýšenie objemu krvi.
Kontraindikácie:
- poranenia kože,
- afekcie kože,
- poruchy riedenia krvi s farmakologickou liečbou,
- náhle zmeny zdravotného stavu (horúčky,….),
- kŕčové žily a zápaly žíl,
- infekčné, vírusové, parazitové a hubové ochorenia,
- stav bezprostredne po jedle,
- choroby so zvýšenou krvácavosťou,
- nádorové ochorenia,
- žlčové a močové kamene,
- cukrovka,
- tehotenstvo.
Masáž pre tehotné
Rastúce bruško ovplyvňuje držanie tela, zväčšuje sa bederná lordóza, teda sa viac prehýname v “krížoch” a tiež sa zväčšuje hrudná kyfóza, čiže sa viac hrbíme. Svaly sa dostávajú do iných polôh ako boli dlhodobo zvyknuté, sú viac namáhané, a to sa môže prejavovať bolesťami chrbta. Masáž Vám pomôže zmierniť bolesti a uvoľniť stuhnuté svalstvo so súčasným prínosom pocitu blaha a pohody. Masážou zároveň podporíme krvný obeh, čo oceníte hlavne pri pocite puchnutia nôh a rúk. Masáž v tehotenstve robíme v ľahu na bruchu do cca 3. mesiaca tehotenstva, neskôr podľa pocitu mamičky v ľahu na boku alebo v sede na stole, stoličke alebo fitlopte. V tehotenstve odporúčame hlavne masáž šije a hrudnej časti chrbtice (drieková časť a brucho sa v tehotenstve nemasíruje) a tiež masáž nôh.
Masáže počas tehotenstva znižujú strach (hlavne prvorodičky môžu mať obavy ako to všetko zvládnu), potláčajú príznaky depresií, uvoľňujú bolestivé svalstvo a kĺby. Masáž vplýva na rôzne potreby cez viacero techník, ktoré podporujú krvný obeh a lymfatický tok jemným zatláčaním na rôzne skupiny svalov. Štúdie vykonané počas posledných 10 rokov ukazujú, že hladina stresových hormónov a hormónov spojených so schopnosťou relaxovať sa dokázateľne zmenia masážami. Množstvo týchto hormónov ovplyvňuje náladovosť ako aj kardiovaskulárne zdravie. Masáže stimulujú mäkké tkanivá a tým zabraňujú hromadeniu tekutín, ktorá sa prejavuje ako opuchy kĺbov. Napomáhajú zbavovať telo toxínov. Bolesť sedacích nervov pociťuje vo vyššom štádiu tehotenstva množstvo žien. Plod tlačí na svaly panvového dna a dolnej časti chrbta. Tento tlak sa potom prenáša do svalov dolných končatín, na základe čoho tvoria opuchy a tlačia tak na okolité nervy. Mnoho žien po pravidelných masážach pociťuje neopísateľnú úľavu. Pri masáži si tehotná žena nielen oddýchne, ale sa jej výborne uvoľní chrbát a svaly, zlepší sa funkcia vnútorných orgánov, hlavne pečene, žlčníka a pankreasu, ktoré sú v tehotenstve zaťažované dvojnásobne. Pravidelnými masážami sa zlepšuje i pružnosť pokožky a znižuje sa pravdepodobnosť výskytu strií. Pravidelné masáže môžu ovplyvniť aj polohu plodu. S ohľadom na individuálny prístup všetko ukazuje na fakt, že takéto masáže majú blahodárny účinok na matku aj plod.